Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Ünlü Logolar

Markaların temsili ve dış görünüşü niteliğini taşıyan logolardan bazıları çok başarılı olup markanın önüne geçerken bazıları ise ait olduğu ismi hiçbir şekilde temsil etmemiştir. Ünlü logolar tasarlanırken özgün ve etkileyici anlatımlar benimsenmiş ve bu sebepledir ki günümüze kadar gelebilmiştir.

apple
 
ABD’nin ve dünyanın en çok bilinen bilgisayar markası olan Apple ilk kurulduğunda elma çeşidi ismi olan “Macintosh” kelimesi ile anlıyordu. Sonra kurucu olan Steve Jobs İncil’deki Adem ile Havva’nın cennetten atılmasına sebep olan elmayı kullanmaya karar verdi. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing'e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir. Tasarımında kullanılan renkler ve görsel öğe itibariyle en çok bilinen logolardandır.

google
 
1998’de kurulan Google şirketi 2004 yılında halka arz edildi. Bugün gördüğümüz logo ile hemen hemen aynı olan logoda ünlem işareti yer almaktaydı. Google ismi Amerikalı bir matematikçi olan Edward Kasner’in 100 sıfırlı bir sayıya verdiği isimdir. Bu isimden esinlenen Stanfordlu Larry Page ve Sergey Brin tez çalışması olarak aldıkları arama motoru konusunu dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getirirler.

Renklerde ise esin kaynakları yeni aldıkları serveri taşıyacak bir kasa bulamayınca oluşturdukları lego kasadır. Lego parçaları ile oluşturdukları bu kasanın renklerini de arama motorunda kullanırlar. Böylelikle çok beğenilen ve bilinen bir tasarım oluşturmuş olurlar.

facebook
 
Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form ABD üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur. 2004’te Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından oluşturulur. Öncelikle üniversite öğrencilerini kapsayan bu ağ daha sonra bütün ülkeye ve ardından diğer ülkelere yayılmıştır. Mavi renk zemin üzerine oluşturulan logosu da yalın ve dikkat çekici özellik taşımaktadır. Sonsuzluk, bilgelik ve güven anlamı taşıyan logo süslü olmaması ve akılda kalıcılığı ile dikkat çeker.

coca-cola
 
ABD’de kurulan alkolsüz ve şekerli bir içecek olan Coca Cola pek çok alkolsüz içecek markalarının sahibi olan merkezi ABD’nin Georgia Eyaleti’nde, Atlanta şehrinde bulunan çok uluslu şirket The Coca-Cola Company’dir.

Coca Cola’nın mucidi Dr. Pemberton’un ortağı ve aynı zamanda muhasebecisi Frank Robinson, iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacağını düşünmüş ve kendi el yazısıyla Coca Cola’nın bugüne kadar değişmeden gelen logosunu yaratmıştır. Logonun anlamını “Nefis ve Taze” olarak belirtir. Kırmızı rengin iştah açıcı olması ve coşkuyu temsil etmesi tercih edilme sebeplerinden. Dikkat çekici bir yapıda olması da ününe ün katmıştır.

mcdonalds
 
İlk McDonald's restoranı, 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald tarafından California San Bernardino'da açılmıştır. Kurucularının soy isminden anlaşılacağı üzere markanın isminin ve logosunun esin kaynağı budur. İki altın kemer besin zincirini temsil etmektedir. Altın ve kırmızı renkler cesareti, tutkuyu ve gücü simgeler.

 
Üye Girişi
Kayıt olun Logo Tasarım Firmaları Rehber sitemizden haberdar olmak için üye olun.
23 Mart 2018 - 22:18
ucuz web sitesi
Seo
Seo Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular
Logo tasarım süreci nasıl işliyor?Logo tasarım süreci nasıl işliyor?Logo yaptırmaya karar verdiyseniz ilk olarak logonuzu yaptırmak için uygun...
Kaliteli Bir Logo Tasarımı Firmasının ÖzellikleriKaliteli Bir Logo Tasarımı Firmasının ÖzellikleriBir logo tasarımcısı ya da logo tasarım firması seçerken bu özelliklere sahip...
Logo tasarımında yapılan 10 yanlışLogo tasarımında yapılan 10 yanlışİnternetin gücü ve modern hayatın hızıyla birlikte, firmalar için bir mesajla net...
Neden İyi Bir Logoya İhtiyacınız VarNeden İyi Bir Logoya İhtiyacınız VarBaşarısız bir logoya sahip şirket, kalitesiz bir firma imajına...
Webhome
Son Yorumlar
  • Arzu Devrimci
    Merhabalar. Ben Arzu Devrimci. Ankara’da özel bir yiyecek firmasının sahibiyim. Şirke... Devamı
  • Sabri Tükenmez
    İzmir’de bir ithalat şirketinin başında bulunmaktayım. Logomuzun çağa ayak uydurması ... Devamı
Anket
Logo tasarımı firması seçerken nelere dikkat edersiniz?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 41 konuk çevrimiçi
reklam-ver

Logo nedir?
Logo nedir?
Logo, kurum ve kuruluşların kendilerini sadece bir isimle değil, bunun yanında akılda kalıcı grafikler ile tanıttığı reklam aracıdır.
Amblem nedir?
Amblem nedir?
Ürün ya da hizmet üreten kuruluşlara kimlik kazandıran, sözcük özelliği göstermeyen; soyut ya da nesnel görüntülerle ya da harflerle oluşturulan simgelerdir.
Broşür Nedir?
Broşür Nedir?
Firmanızı veya firmanıza ait bir ürünü tanıtan, bilgi veren, kampanya, promosyon vb. yenilikleri duyuran, görsel özelliği olup, pratik oluşu nedeniyle de en çok tercih edilen matbaa ürünlerinden biridir.
Katalog nedir?
Katalog nedir?
Bir firma ya da şirketin ürünlerini tanıtması için kullanılan, belirli bir sıra halinde ve liste şeklinde hazırlanan, her türlü konuda hazırlanmalarının yanı sıra genelde ticari amaçlı kullanılan reklam araçlarıdır.
Logo tasarım nedir?
Logo tasarım nedir?
Bir kurum veya kuruluşun kendine seçtiği, bazı ticaret eşyası üzerine konulan, o eşyayı üreten veya satanı tanıtan resim, harf vb. özel işaret, logo.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Logo Tasarımı © 2012-2015
Türkiye'nin En İyi Logo Tasarım Firmaları