Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Ünlü ve Tasarımı Kötü Logolar

Firma kimliği anlamına gelen logoların iyi tasarlanmış ve kendini ifade edebilir olması gerekir. Bu ifade etme biçimleri gerçekleştirilirken ortaya ünlü ve kötü logolar çıkabilir. Meşhur firmaların tasarım alanında yaptıkları hatalar ünlerini zedeleyici ve imajlarını sarsıcı nitelik oluşturabilir.

Böylelikle akılda kalıcılık, özgünlük ve açıklık sağlanmış olur. Reklam ve pazarlama ile beraber markanın kurumsal kimliğinin ve içeriğinin yansıması olan bu tasarım ürünleri hem çok güzel hem de çok kötü olabiliyorlar.

Marka oluşturmak için öncelikle logonun oluşması ve kullanıcı ile tüketici profillerinin incelenip talebe göre tasarım yapılması gerekir. Coca Cola’nın logosunu bir iki kez görmemiz onu hatırlamamız için yeterlidir ya da Apple’ın elmasının zihnimizde yaptığı çağrışım aynıdır. Ancak istenen çağrışımdan sapan ve vermek istediği mesajı ulaştıramayan logolar da vardır.
Bu logolara göz atacak olursak;

petkim
 
Örneğin yukarıdaki Petkim logosu çok iyi olmasına rağmen altındaki kuruluş açıklaması yapılan simge sebebiyle ticari bir kimliğe bürünmüştür. Bu da görselin verdiği mesajı değiştirmektedir.

siirt-valiligi
 
Göz yoran Siirt Valiliği logosuna gelecek olursak geleneksel simgelerin herhangi bir rahatsızlığı bulunmazken valiliğin değindiği logodaki Veysel Karani hazretlerinin Anne sevgisini, İbrahim Hakkı hazretlerinin hocasına olan saygısını nereden göreceğimizi bilemedik.

bing
 
Microsoft’un arama motoru olan bing’in herhangi bir arama motoru özelliği taşımadığı görülüyor. Büyük simgeler ve tasarım göz yorucu özellikte.

kraft-foods
 
Şekerleme üreten bir firmanın hizmetlerine yönelik bir içerikle logo hazırlaması gerekir. Görüldüğü gibi Kraft foods firmasının sadece renkleri ilgi çekici. Firmayı daha önce duymamış olan bir tüketici için bu logo çok dikkat çekici olmamaktadır.

a9
 
Televizyon logosunun bu kadar amacından uzak olmaması gerekir. 9 rakamının içindeki dünya simgesi olmasa A9 logosu daha bir anlamsız olmayacak mı?

saglik-bakanligi
 
Ay ve yıldız simgesinin Sağlık Bakanlığı ile bir alakası var mıdır? Logonun altında Sağlık Bakanlığı yazmasa bu durum daha karmaşık bir hal alır. Kurumun imajı niteliği taşıyan logosu içeriği de tanıtmalıdır.

bingol-valiligi
 
Bingöl Valiliği’nin yeni logosu da aynı hatanın kurbanı olmuş. Bingöl’de ne bir ada şehri ne de palmiyelerle dolu. Dolayısıyla bu tarz bir logonun şehirle alakası olmadığından kullanımı da yanlıştır.

sgk
 
Sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’nun baş harflerinin kısaltması ile oluşturulan bu tasarım da çağın gerisinde kaldığı için eleştirilmekte.

londra-2012
 
Karmaşık ve zor ayırt edilebilen rakamlardan oluşan Londra 2012 Olimpiyatları logosu da başarısızlardan.

 
Üye Girişi
Kayıt olun Logo Tasarım Firmaları Rehber sitemizden haberdar olmak için üye olun.
23 Mart 2018 - 22:09
ucuz web sitesi
Seo
Seo Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular
Logo tasarım süreci nasıl işliyor?Logo tasarım süreci nasıl işliyor?Logo yaptırmaya karar verdiyseniz ilk olarak logonuzu yaptırmak için uygun...
Kaliteli Bir Logo Tasarımı Firmasının ÖzellikleriKaliteli Bir Logo Tasarımı Firmasının ÖzellikleriBir logo tasarımcısı ya da logo tasarım firması seçerken bu özelliklere sahip...
Logo tasarımında yapılan 10 yanlışLogo tasarımında yapılan 10 yanlışİnternetin gücü ve modern hayatın hızıyla birlikte, firmalar için bir mesajla net...
Neden İyi Bir Logoya İhtiyacınız VarNeden İyi Bir Logoya İhtiyacınız VarBaşarısız bir logoya sahip şirket, kalitesiz bir firma imajına...
Webhome
Son Yorumlar
  • Arzu Devrimci
    Merhabalar. Ben Arzu Devrimci. Ankara’da özel bir yiyecek firmasının sahibiyim. Şirke... Devamı
  • Sabri Tükenmez
    İzmir’de bir ithalat şirketinin başında bulunmaktayım. Logomuzun çağa ayak uydurması ... Devamı
Anket
Logo tasarımı firması seçerken nelere dikkat edersiniz?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 16 konuk çevrimiçi
reklam-ver

Logo nedir?
Logo nedir?
Logo, kurum ve kuruluşların kendilerini sadece bir isimle değil, bunun yanında akılda kalıcı grafikler ile tanıttığı reklam aracıdır.
Amblem nedir?
Amblem nedir?
Ürün ya da hizmet üreten kuruluşlara kimlik kazandıran, sözcük özelliği göstermeyen; soyut ya da nesnel görüntülerle ya da harflerle oluşturulan simgelerdir.
Broşür Nedir?
Broşür Nedir?
Firmanızı veya firmanıza ait bir ürünü tanıtan, bilgi veren, kampanya, promosyon vb. yenilikleri duyuran, görsel özelliği olup, pratik oluşu nedeniyle de en çok tercih edilen matbaa ürünlerinden biridir.
Katalog nedir?
Katalog nedir?
Bir firma ya da şirketin ürünlerini tanıtması için kullanılan, belirli bir sıra halinde ve liste şeklinde hazırlanan, her türlü konuda hazırlanmalarının yanı sıra genelde ticari amaçlı kullanılan reklam araçlarıdır.
Logo tasarım nedir?
Logo tasarım nedir?
Bir kurum veya kuruluşun kendine seçtiği, bazı ticaret eşyası üzerine konulan, o eşyayı üreten veya satanı tanıtan resim, harf vb. özel işaret, logo.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Logo Tasarımı © 2012-2015
Türkiye'nin En İyi Logo Tasarım Firmaları